Ticaret hayatına yeni çıktığınız yolda başarıya ulaşmanız için kimliğinizi yansıtan, yaratıcı ve akılda kalıcı bir marka adı bulmanız gerekir. Çevremizde binlerce marka varken aradığınız markayı “BULDUM” demeniz biraz zaman alabilir.

Seçtiğiniz marka adı, insanlara sunduğunuz hizmet, ürün ya da işletmenize ilgi duymasını sağlayabildiği gibi görmezden gelmesine de neden olabilir. Tabi ki bu kolay bir süreç değildir.

Marka isimleri hakkında edineceğiniz temel bilgiler, süreci yönetme konusunda elinizin çok daha güçlü olmasını sağlayabilir.

Marka ismini yaratmadan önce, söz konusu adın nasıl bir etki bırakmasını istediğinize karar vermeniz başlangıç için en doğru adım olacaktır. Seçeceğiniz marka adının taşıyacağı anlamı ve temsil edeceklerini netleştirmeniz; bulduğunuz adın işletmenizle uyuşmasına yardımcı olacaktır. Eğer bilgi ve deneyim gerektiren bir hizmet sunuluyorsa, kurucuların isim ve soy isimlerinin kullanıldığı ya da kurucuların isim ve soy isimlerinden türetilen marka isimleri doğru bir seçim olabilir. Yaratıcılığın ön planda olduğu hizmet ya da ürün sunuyorsanız, konsept dışı bir isim tercih edebilir ya da kulağa hoş gelen yeni bir kelime yaratmayı tercih edebilirsiniz.

Stratejinizi Belirleyin!

Öncelikle, hedeflediğiniz kitlenin taşıdığı özellikleri alt alta sıralayın. Sonrasında hedef kitleniz doğrultusunda markanızın genel olarak taşıması gereken özellikleri tek tek not edin. İnsanların size güven duymasını mı istiyorsunuz? Yoksa yenilikçi bir hizmet sunacağınızı onlara ispatlamayı mı düşünüyorsunuz?

isminizin sadece kulağa hoş gelmesi yeterli değil. Logonuzda şık durması, basılı ürünlerin üstünde hoş görünmesi, mesaj ve maillerde marka kimliğinizi yansıtan hisler uyandırması büyük önem taşıyor.

akılda kalan ve potansiyel müşterilerinizin ilgisini üstünde toplayan bir isim seçmek için biraz zamana ihtiyacınız var. Aklınıza ilk geldiğinizde mükemmel gibi görünen pek çok ismi, sonradan çeşitli nedenlerle elemeniz gerekebilir. Belki de, ne kadar uğraşsanız dahi, haftalarca içinize tam olarak sinen tek bir isim bile bulamayabilirsiniz. Umutsuzluğa kapılmayın, takıldığınızda marka stratejinize göz atın ve radarlarınızı açık tutun!

yaratıcılığına güvendiğiniz yazarların kitaplarını okumak ya da size ilham veren markaların öykülerine göz atmak, marka ismi bulma sürecini daha keyifli ve kolay bir hale getirebilir. Hatta, kelime oyunlarını dahi marka adınızı yaratma sürecinizde etkili olarak kullanabilirsiniz

Belki, sunduğunuz hizmeti, ürünü ya da işletmenizin yansıtmasını istediğiniz duygu ve düşüncülerin kelimelerini yazarak küçük kelime oyunları yapabilir, sadece marka adınızı değil sloganınızı bile bu yöntemle oluşturabilirsiniz!

Neredeyse her gün, çok sayıda marka görücüye çıkıyor. Yerini sağlamlaştıran markalar da düşünüldüğünde, pastadan pay kapabilmeniz için gerçekten güçlü bir isme ihtiyacınız var. Zayıf bir marka adı seçerseniz, markanız potansiyel müşterilerine ulaşamayabilir ve başarısızlık hikayeleri arasında yerini alabilir.

Tercih ettiğiniz ismi kontrol edin,

seçtiğiniz ismin herhangi bir marka tarafından kullanılıp kullanılmadığından emin olun. Fazlasıyla tercih edilen uzantılardan web sitesi alan adı (domain)  alabiliyor musunuz? Herhangi marka tarafından kullanılıyorsa, tam işleri oturttuğunuz ve tanınır olduğunuz durumda marka adınıza veda etmek zorunda kalabilirsiniz. Üstelik tanıtım içiniz harcadığınız tüm paralar da boşa gider.

Seçtiğiniz isim, herhangi bir marka tarafından kullanılmıyor mu? Bu mükemmel bir haber! Sırada bu ismin arzu ettiğiniz etkiyi yakalayıp yakalamadığından emin olmak var. Nasıl bir logo hayal ediyorsunuz ? Logo ve isim birbiriyle uyumlu mu? Akılda kalıyor mu? Sunduğunuz ürün, hizmet ya da işletmenizi yansıtıyor mu? Nasıl duygular uyandırıyor? Yakın çevrenizin fikirlerini alın ve kenara not edin! Sonrasında diksiyon ve ses tonuna güvendiğiniz bir kişiden, bir müşteri temsilcisi gibi marka isminizi telefonda kullanmasını rica edin. Hala kulağa mükemmel mi geliyor? Marka isminizi keyifle kullanmaya hazırsınız!

Son olarak, siz her ne kadar önce bulmuş olsanız dahi, sizden önce herhangi biri marka tescili yaptırırsa marka adınıza veda etmeniz gerekir. Bu nedenle, isminizi kullanmaya başlamadan önce marka adınızı tescill ettirmeyi ve marka adınızla bağlantılı alan adlarını satın almayı sakın unutmayın!

Marka adı bulma sürecinde, profesyonel bir destek almak süreci daha akıllıca ve hızlı yönetmenize yardımcı olabilir. Fakat profesyonel desteğe başvurmadan önce marka oluşturma stratejinizi belirlemenizde fayda var. Bir ajansın desteğini almanız, halihazırda kullanılan marka isimlerine odaklanarak vakit kaybetmenizin önüne  geçer. Hatta, marka oluşturma stratejinizde düşebileceğiniz hatalara karşı sizi korur ve kimliğinizi tasarlamanıza yardımcı olur

Marka bulmak için firmaların kendilerinin zaman harcaması gerekmez bunun için kurulmuş olan ve teknolojik alt yapı ile donatılmış olan ajanslar, marka bulma hizmeti vermekte ve onlarca alternatifi ile sunum yapmaktadır. Türkiye’de tescilinin mümkün olup olmayacağının araştırmasının yapıldığı bu hizmet marka bulmada ve marka oluşturmada sıkıntı yaşayan sektörlerde yeni bir açılım getirecektir. Firmalarımız yeni marka bulmada zorlanmadan yüzlerce alternatif işaret veya isim üzerinden çalışmalarını sürdürme imkanına kavuşmuş oldukları için yukarıda belirttiğimiz özelliklerde markalara da sahip olacaklardır.

Görüşmeyi başlat
Merhaba, sizlere hizmet verebilmemiz için ihtiyacınız olan konuyu belirtir, iletişim bilginizi paylaşırsanız, en kısa süre içinde sizleri bilgilendirebiliriz.