Uluslararası patent başvurusu 

Türkiye’de alınan bir patent veya faydalı model belgesi ile sağlanan koruma, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde geçerlidir. Söz konusu buluşun diğer ülkelerde de korunması için, koruma istenen ülkelerde de patent veya faydalı model belgesi alınması için başvuru yapılması gerekmektedir. Yurtdışında patent tescili için farklı sistemler bulunmaktadır. Aynı anda pek çok ülkede başvuru imkanı sağlayan sistemlerle, tek bir dilde tek bir başvuru yapılarak evrak işleri ciddi anlamda azalmakta, zaman ve özellikle maliyet açısından avantajlar oluşmaktadır.

En sık kullanılan sistemler:

WIPO PCT – Patent İşbirliği,

EPO – Avrupa Patent,

Ülkesel.

PCT sisteminde, WIPO (World Intellectual Property) ile MADRİD sözleşmesine üye 148 devlette patent müracaatınızı taşıyabilmekteyiz. Bu sisteme girilerek  ülke listesinin hazırlanması ile ilişkili devletlere patent müracaatının taşınması yapılabilmektedir.

EPO ile Avrupa Birliği’ne taraf ülkeler çerçevesinde EPC ile, Avrupa Birliği’ne taraf ülkelerin kabul ettiği sözleşme kapsamında ülkelerin tümünde ortak müracaat yapılabilmektedir. Sisteme göre AB’ye taraf ülkelerin bir tanesi tescil müracaatımıza olumsuz yanıt verirse tüm müracaatımız olumsuz şekilde sonuçlanacaktır. Diğer bir ifadeyle, Sisteme dahil ülkelerin tamamında ya tescil ya da ret olunmaktadır.

Görüşmeyi başlat
Merhaba, sizlere hizmet verebilmemiz için ihtiyacınız olan konuyu belirtir, iletişim bilginizi paylaşırsanız, en kısa süre içinde sizleri bilgilendirebiliriz.