MARKA: Marka, bir işletmenin mal ve hizmetlerinin diğer işletmelerin mal ve hizmetlerinden ayırt edilmesini sağlayan işaretlere denir. Markalar, sahibine sağlanan korumanın konusunun açık ve kesin olarak anlaşılmasını sağlayabilecek şekilde sicilde gösterilebilir olması şartıyla kişi adları dahil sözcükler, şekiller, renkler, harfler, sayılar, sesler ve malların veya ambalajlarının biçimi olmak üzere her tür işaretten oluşabilir.

Ülkemizde marka tescili konusunda yetkili resmi makam Türk Patent ve Marka Kurumudur (kısaca TÜRKPATENT). Koruma kapsamı 6769 Sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu ile belirlenmiştir.

Markalar ticari hayatın vazgeçilmez değerleridir. Bu değerler ürünün veya hizmetin kalitesini ortaya koyan, üretici firmayı tanıtan bir etikettir.

Nasıl ki yatırımlar çeşitli yollarla güvence altına alınıyor, sigortalanıyorsa; markaların da önemi göz ardı edilmeden korunmalıdır.

Tescilli markaların geçerlilik süresi 10 yıldır. 6769 sayılı SMK hükmü gereği 10 yıllık periyodlarda yasal süreler içerisinde yenileme yapılarak süreler uzatılabilir.

Tescilin avantajları?

Yatırımlarınızın ve emeklerinizin güvenceye alınması, ihracat esnasında gümrüklerde mallarınıza el konulmaması, bürokratik işlemlerinizin hızlandırılması  ve art niyetli kişilere karşı işletmenizi güvence altına alarak başkalarının haklarına tecavüz unsuru oluşturmadan güvenle ticari hayatınızı sürdürebilmek için marka tescili mutlaka yaptırılmalıdır.

  • Marka Tescil Belgesi ile markanız resmiyet kazanır.
  • Tescilsiz markalara ve taklitlere karşı işletmenizi ve markanızı korur.
  • Markanın izinsiz kullanımı neticesinde oluşan haksız kazanç girişimlerini engeller ve yaptırımların uygulanmasına imkan sağlar.
  • Devlet hibe ve desteklerinden yararlanılmasını sağlar.
  • Ticari hayatınızda rakipleriniz karşısında riskleri yok eder.
  • İhracat esnasında olası uyuşmazlık risklerini engeller.
  • Markanızın değerini ve işletmenizin rekabet gücünü arttırır.
  • Markalaşma ile kurumsallaşmayı hızlandırır.

Koruma, ancak tescil ile sağlanabilir.

Görüşmeyi başlat
Merhaba, sizlere hizmet verebilmemiz için ihtiyacınız olan konuyu belirtir, iletişim bilginizi paylaşırsanız, en kısa süre içinde sizleri bilgilendirebiliriz.