KOSGEB Destekleri

Türkiye’de marka tescil KOSGEB destekleri kapsamında KOSGEB tarafından KOBİ’ lere çeşitli marka teşvikleri verilmektedir.

Bu kapsamında, Sınai Mülkiyet Hakları adına Marka işlemler adına yapılan tescil masraflarına geri ödemesiz şekilde destek verilmektedir.

Türk Patent ve Marka Kurumu veya buna denk yurt dışı kuruluşlardan temin edecekleri marka tescil belgeleri adına tüm giderler aynı zamanda marka vekili firma giderleri destek kapsamındadır.

Bahsi geçen bu kapsamda ülkemizde veya dış ülkelerde yapılan marka tescil işlemleri 3 sene geri ödemesiz şekilde desteklenmektedir.

Üç senelik destek programı sona ermesi ile, firmamın talep etmesi durumunda destek programı tekrardan başlatılabilir. Yeni destek programında, diğer destek programında kuruluşuna verilen geri ödemesiz teşvik miktarına dikkat edilmez.

Bunun yanınsa, destek programı çerçevesinde ürün ya da hizmetlerin tümü adına gerek ulusal gerekse ülkeler arası piyasada tanıtım masrafları, sadece ülkemizde Marka Tescil Belgesi olması koşulu ile destek verilir.

DIŞ TİCARET MÜSTEŞARLIĞI (DTM) Destekleri

Dış Ticaret Müsteşarlığı, İhracatçı firmalara yurt dışında verdiği ürün ya da hizmetleri marka tescili yaptırarak korumaya aldırmalarına teşvik etmek gayesi ile tescil masraflarına destek vermektedir.

Bu kapsamda, firmaların yurt içi marka tescil belgesi aldıkları markalarının dış ülkede tescili ve korumaya alınmasına yönelik giderleri, yarı yarıya ve senelik olarak destek verilir.

Yurt dışında tescil işlemi yapılmasına yönelik marka ve patent vekilliği firmaları, danışmanlık ücretleri, markanın ülkede diğer bir firma adına tescili yapılıp yapılmadığına yönelik gerçekleşecek araştırma ile inceleme gibi tüm zorunlu masrafları,

Yurt dışında tescili yapılmış markaların korumaya alınmasına yönelik avukatlık gibi masraflar

Marka Teşvikleri kapsamından faydalanabilmek için dış ülkelerde marka tescil belgesi alınması gerekir.

 

Görüşmeyi başlat
Merhaba, sizlere hizmet verebilmemiz için ihtiyacınız olan konuyu belirtir, iletişim bilginizi paylaşırsanız, en kısa süre içinde sizleri bilgilendirebiliriz.