Ülkesellik ilkesi gereği markalar yalnızca tescil edildikleri ülkelerde korunurlar. Marka sahiplerinin markalarını korumak istedikleri ülkelerde de tescil ettirmeleri gerekmektedir. Yurtdışında marka tescili için talep edilen bölgeye göre bir kaç farklı sistem bulunmaktadır. Aynı anda pek çok ülkede başvuru imkanı sağlayan sistemlerle, tek bir dilde tek bir başvuru yapılarak evrak işleri ciddi anlamda azalmakta, zaman ve özellikle maliyet açısından avantajlar oluşmaktadır. Sık tercih edilen bazı sistemler şöyledir:

Madrid protokolü (WIPO)

EUTM (Avrupa Birliği Topluluk Başvurusu)

OAPI (Afrika Birliği Başvurusu)

ARIPO (Afrika Bölgesel Başvurusu)

Doğrudan Ülkesel Başvuru

 

MENTOR PATENT olarak, yurtiçinde tescilli veya tescilsiz mevcut markanızı yurtdışında belirlediğiniz, özellikle İHRACAAT yaptığınız ülkelerde tescil ile koruma altına alıyoruz. Yurtdışı başvurularında bulunulan bölgeye göre %70’e varan Devlet desteği bulunmaktadır. Ayrıntılı bilgi için danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

Görüşmeyi başlat
Merhaba, sizlere hizmet verebilmemiz için ihtiyacınız olan konuyu belirtir, iletişim bilginizi paylaşırsanız, en kısa süre içinde sizleri bilgilendirebiliriz.