Fikir Patenti Nasıl Alınır?

İlk önce, fikrinizin ulusal ve ülkeler arası anlamda yeni olması gerekir. Fikir patentinin alınabilmesinde Mentor Patent tarafından yürütülen işlemler alt kısımda sıralanmaktadır;

  • Ulusal ve ülkeler arası patent veritabanlarında ilk kez düşünülen fikrinizin sorgulanması
  • Fikrinize yönelik tarifname ile isim verilen dosya hazırlanmalıdır
  • Hazırlanan dosyanızın ilgili merciler tarafına müracaatının başlatılması

Fikri hak:, herhangi bir düşünce veya bilgi ürününün faaliyet konması ve geniş alan yayılması ile alakalı hakların, kanunlar ile belirli şahıslara verilmesidir. Yani, orijinal bir yaratım eserinin kullanıma müsaade gösterilmesi hakkıdır.

Fikri hak olarak değerlendirilebilecek ürünler, edebiyat ile sanat eserleri, bilgisayar programları, buluşlar ile tasarımlar gibi   ürünler fikri hak olarak değerlendirilme kapsamındadır.

Telif hakkı, Simgesi çember içerisinde “C” harfi ile, © harfi üzerinde yer aldığı ilgili eserin telif haklarının korumaya alındığını göstermektedir. Bu işaretin asıl ismi copyright ibaresini ifade eder.

düşünülen bir fikir ve bu fikri ilişkili ve yetkili kişilere vermeniz gerekiyor. Tabi Her işlem gibi bu işlerin de bir yolu uyulması gereken usulleri olduğu gibi sizin de düşüncenizin korunmaya alınması yani fikir tescili alabilmeniz için mutlaka yazılı şekilde ibraz etmelisiniz

Görüşmeyi başlat
Merhaba, sizlere hizmet verebilmemiz için ihtiyacınız olan konuyu belirtir, iletişim bilginizi paylaşırsanız, en kısa süre içinde sizleri bilgilendirebiliriz.